Fókuszált figyelem és gyors felfogóképesség – tanulmányok szerint ez jellemzi a kétnyelvű közegben szocializálódott gyerekeket. Valóban gyorsabb reakcióidőre képesek és okosabbak lesznek a több nyelven beszélő gyerekek? Ennek jártunk utána!
Kétnyelvűség – egy életre szóló ajándék
Azon a kézenfekvő gyakorlati előnyön túl, hogy a több nyelvet is beszélő gyermekeknek kitágulnak a kommunikációs lehetőségei, számos kevésbé egyértelmű hozadéka is van a többnyelvűségnek. A legfrissebb kutatások azt támasztják alá, hogy egy kétnyelvű gyermek olyan előnyökre is szert tesz az egynyelvű környezetben nevelődő társaival szemben, mint a fókuszált figyelem és a gyors felfogóképesség.
A többnyelvű és egynyelvű gyermekek bevonásával készült összehasonlító kutatásokból ugyanis az tűnik ki, hogy a kétnyelvűek központi végrehajtó funkciói fejlettebbek és hatásosabb módon működnek, mint az egynyelvűeké. Azaz a figyelmi rendszerük máshogy van programozva. De mit is jelent ez a gyakorlatban?
Összpontosított figyelem, határozott döntéshozatal
A többnyelvű közegben szocializált gyermekek a nyelvek közötti gyakori váltásokkal olyan képességeket gyakorolnak, amit az egynyelvűek nem.
Mindez pedig azt eredményezi, hogy a többnyelvű gyermekek sokkal ügyesebbek például bizonyos szellemi fejtörők megoldásában, jobban tudnak az összpontosítani, kevésbé terelődik el a figyelmük, határozottabb döntéshozókká válnak, könnyebben alkotnak egyéni véleményt és rugalmasabban alkalmazkodnak a megváltozott körülményekhez.
Egy életen át tartó előny
Mindezek pedig olyan képességek, amelyek nem csak az eredményes iskolai tanulmányokhoz, és egy sikeres felnőtt életút megvalósításához szükségesek, de hatásuk egészen az időskorig elkíséri a kétnyelvűeket. A tanulmányok ugyanis azt is igazolták, hogy ezek a megváltozott agyi funkciók késleltethetik az agyi funkciók időskori hanyatlásának tünteteit is.
És mindezt pusztán a kétnyelvűségnek köszönhetően.